Супер-засилување за Еурофарм Пелистер: Репрезентативецот Жарко Пешевски потпиша за битолчани!

РК Еурофарм Пелистер е посилен за уште еден репрезентативец на Македонија. Од сезоната 2022/23 дресот на битолчани ќе го носи репрезентативниот кружен напаѓач Жарко Пешевски. Овој ракометар се враќа во македонското првенство по настапите за Штутгарт во Бундеслигата.

31-годишниот Пешевски потпиша тригодишен договор со Еурофарм Пелистер и ќе биде претставен пред стартот на подготовките за следната сезона.

Пешевски е роден во Скопје на 11 април 1991 година, а во својата кариера настапуваше за Металург, Мотор Запорожје и Штутгарт. Во дресот на националната репрезентација е од 2013 година и континуирано настапува на пивотменската позиција.

Пешевски е шесто ново име во Еурофарм Пелистер за сезоната 2022/23. Претходно „зелените“ се засилија и со Урбан Лесјак, Усама Хосни, Вилсон Дејвис, Руди Сери и Дмитри Васиљев.

Се вчитува...