Тажно и бедно: Навивачи ја исмеваа смртта на Сала

Светот на фудбалот остана завиен во црно во 21. јануари 2019 година кога аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала загина во пад на авион додека патуваше во Кардиф на потпис на договорот со овој клуб. Сала во јануари 2019 година, се одлучи да го напушти Нанат и да замине во Англија, но за жал неговиот авион се сруши во Ла Манш.

Аргентинецот го изгуби животот, а оваа трагедија навивачите на Ница ја користат за болни испади и навреди на вчерашниот натпревар во Сент Етјен.

Минатиот викенд го изгубија мечот во Купот од Нант, во 9. минута од мечот одлучија да скандираат стравични работи на сметка на Сала.

„Тој е Аргентинец кој не знае добро да плива, Емилијано е под вода“, се слушна од трибините во Ница.

Навивачите на Нант и Бордо, каде што играше Сала, на секој натпревар во 9. минута скандираат во чест на Аргентинецот.

Се вчитува...