Тешка повреда по рестартот на НБА лигата: Прв кој одби да клечи на химната, па изнесен во количка… (ФОТО)

Четвртиот ден од продолжението на НБА лигата во Орландо, за жал, и првата тешка повреда. По игра на случајноста се работи за првиот кошаркар кој одби да протестира во насока на човеките права со клечење за време на химната на САД.

Крилниот кошаркар на Орландо, Џонатан Исак заработи тешка повреда во последната четвртина во победата на неговиот тим над Сакраменто од 132-116. По првичната лекарска интервенција од салата беше изнесен на количка. Има скинати лигаменти на левото колено кое му беше повредено и во првиот дел од сезоната поради што пропушти 31 натпревар.

А, Исак во петокот беше и главна вест во американските медиуми затоа што е првиот кошаркар кој не клекнува при изведбата на американската химна како поддршка за движењето „И црните животи се важни“. Тој својот потег го објаснува со вербата во Исус Христос.

LAKE BUENA VISTA, FL – JULY 31: Jonathan Isaac #1 of the Orlando Magic stands as others kneel before the start of a game between the Brooklyn Nets and the Orlando Magic on July 31, 2020 at The HP Field House at ESPN Wide World Of Sports Complex in Lake Buena Vista, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ashley Landis – Pool/Getty Images)

„Верувам во движењето ‘И црните животи се важни’, но не верувам дека со клечење и носење некои маички се дава некаква поддршка. Сите правиме гревови, а решението за сите светски проблеми, не само за расизмот, е зборот – Исус Христос“ – објасни тогаш Џонатан Исак.

Се вчитува...