Тинејџерка од Нов Зеланд триумфираше на велеслаломот во Крањска Гора

Алис Робинсон од Нов Зеланд приреди големо изненадување откако стигна до триумф на велеслаломската трка во Крањска Гора, завршувајќи со време од 1:54,21 минута.

За младата 18-годишна скијачка од Нов Зеланд ова е само втора победа во кариерата, откако успеа да ја остави зад себе Петра Влхова, која имаше 34 стотинки послабо време од победничката. Третото место го поделија Мети Хорват и Венди Холденер, со идентично време.

Во Светскиот Куп во водство во генерален пласман е Микаела Шифрин со 1.225 бода, пред Федерика Брињоне со 1.112 бода. Што се однесува до велеслаломската конкуренција, тука во водство е Брињоне со 407 бода, пред Влхова со 333 и Шифрин со 314 бода.

Се вчитува...