„Топчиите“ распукаа по Борнмут

Арсенал го совлада Борнмут со 5-1 и ја задржа четвртата позиција на табелата во Премиер – лигата која води во Лигата на шампионите. „Топчиите“ одиграа одличен натпревар, а серијата голови ја отвори Месут Озил во четвртата минута. Вториот погодок беше дело на Мхитарјан во 27.минута, но само три минути подоцна Мусет.

Во вториот дел Кошиелни, Обамејанг и Лаказет донесоа убедлив триумф за Лаказет.

Саутемптон го совлада Фулам со 2-0, со головите на Ромеу и на Ворд-Праус.

Се вчитува...