Трагедија: По нокаут почина 18 годишен боксер

Младиот боксер од Јордан, Рашид ал Свајсат почина во болница единаесет дена откако претрпе нокаут на Светското јуниорско првенство во Полска, пренесе Меѓународната боксерска федерација (АИБА).

18-годишникот повреда доживеа во борбата против Естонецот, Антон Виноградов. Веднаш му беше пружена помош во рингот, по што итно беше пренесен во болница каде беше опериран. Борбата за неговиот живот траеше единаесет дена, но на крајот не успеа да ја добие.

Ал Сваисат се бореше во прелиминарната рунда на шампионатот кога доживеа тежок нокаут од Виноградов и загуби свест.

 

Се вчитува...