Тренчовски: Заслужена победа во Тетово… Османи: Ова не смее да ни се повтори

Сосема очекувано различно е расположението во таборите на Шкендија и на Академија Пандев по вчерашниот дуел од 17. коло во Првата македонска фудбалска лига во кој славеа струмичани со 0-1.

Сосема заслужено Академија Пандев и го нанесе вториот пораз сезонава на Шкендија, и повторно пред нивните навивачи во Тетово.

„Одигравме под очекувањата. Бевме без решение за одбраната на гостите во поголемиот дел од натпреварот и тоа не чинеше пораз. Сигурно не смее да има опуштање во нашата игра без разлика што претходното коло ја обезбедивме есенската титула, и сигурно не смеат во иднина да ни се повтори таа безидејност во нападот“ – вели тренерот на Шкендија, Ќатип Османи.

На спротивната страна Југослав Тренчовски, пак, не го криеше задоволството од победата со која „пандевци“ ја продолжуваат битката и за водечките две позиции на табелата оваа сезона.

„Одигравме според договореното. Сосема заслужено стигнавме до победата, а мислам дека пресуди пред се нашата одлучност да се стигне до позитивен резултат и максималната посветеност на играта на секој поединец низ сите 90 минути“ – вели Тренчовски.

Од есенскиот дел во шампионатот сега останува уште само последното коло, в недела на 2. декември, кога Академија Пандев го пречекува Вардар, а Шкендија ја очекува градското дерби со Ренова.

Се вчитува...