Троицки му возврати на Зимоњиќ: Тенисерите сакаат јас да бидам селектор!

Одлуката на Тенискиот сојуз на Србија да го назначи Виктор Троицки на позицијата селектор на репрезентацијата на Дејвис купот наместо Ненад Зимоњиќ предизвика бура од реакции.

Зимоњиќ бил шокиран од оваа одлука, а Виктор Троицки изјавува дека сето тоа се подготвувало подолго време.

„Можеби се чини дека сè е направено одеднаш, но ова веќе се „крцкаше“ некое време. Играчите беа тие што ме замолија да дојдам на позицијата тренер. Тие сакаа некои промени и сметаа дека јас сум најдоброто решение. Секако дека сум горд што сум на чело на националниот тим. Ова е огромна чест и обврска за мене “, започна Троицки во изјава за „Спортклуб“.

Поранешниот 12-ти тенисер во светот ја искористи можноста да му се заблагодари на претходниот тренер Ненад Зимоњиќ.

“Зики ја заврши својата работа феноменално. Имавме успех со него и во Дејвис купот, го освоивме АТП купот. Сепак, играчите сметаа дека е дојдено време некој друг да ја извршува оваа функција”.

Троицки ќе остане активен во тенисот, а открива и каква ќе биде неговата обврска како предводник на изборот на Дејвис купот.

“Мојата улога е да ги поканам најдобрите играчи, се разбира на чело со предводникот, Новак Ѓоковиќ. Сите знаете дека форматот на Дејвис купот се смени. Нема чести собири. Работата започнува кон крајот на ноември и завршува на почетокот на декември. Ќе бидам со играчите на Олимписките игри во Токио. Се разбира, сите тие имаат свои тимови на соработници, и јас ќе се обидам да дадам придонес за некои совети или информации “.

Тој посочува дека не ја завршил својата играчка кариера со преземањето на позицијата тренер, барем што се однесува до АТП-турнејата.

“Сигурно е дека повеќе нема да играм за репрезентацијата на Дејвис купот на Србија. Како што реков, ќе си дадам уште една шанса да се обидам на АТП. Не сакам да се предавам. Секако дека нема да играм по секоја цена. Ако има смисла, ќе продолжам“, рече Виктор Троицки.

Се вчитува...