Циципас го преслуша Офнер и си закажа дуел со Алкараз

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во четвртфиналето на вториот гранд-слем турнир во сезоната Ролан Гарос.

Гркот во последното осминафинале од денешната програма на машкиот турнир без проблеми со максимални 3-0, по сетови 5-7, 3-6 и 0-6 славеше над Австриецот Себастијан Офнер.

Во четвртфиналето не очекува дерби дуел во кое Циципас ќе игра против Карлос Алкараз.

Се вчитува...