Убедлив старт на Федерер на Ролан Гарос, елиминација на Анжелик Кербер

Роџер Федерер очекувано лесно го мина стартната рунда на Ролан Гарос. Во три сета го доби мечот од првото коло со италијанецот Лоренцо Сонего. Швајцарецот освои два гема во воеднот и уште по четири гема во втортиот и во третиот сет за експресна победа на земјиниот грен-слем. И во второто коло, Федерер немадаима тешказадача со голед дека ќесесоочи со малку познатиот Германец, Оскар Оте.

На првиот ден на вториот тениски грен-слем во годината, од фаворитите во вторто коло веќе се пласираа и Нишкиори, Чилиќ, Циципас и Димитров.

На женскиот дел од турнирот, изненадувачка елиминација претрпе Анжелик Крбер. Во дуелот од првото коло бешероазена со 2-0 во сетови од Русинката Анастасија Потапова. Само еден час и 14 минути и беап отреби на 81. на ВТА листата запобеда на фаворизиранта Германка.

Гарбине Мугуруза немаше проблеми како Кербер. Таа се помачи, но го мина првото коло добивајќи го мечот со Таунсенд со 2-1 во сетови.

Се вчитува...