УЕФА го скрои третото клупско натпреварување – Лига на конференциите

УЕФА го скрои форматот на третото европско клупско натпреварување кое се подготвува, пренесува германски „Билд“.

Новото натпреварување кое ќе се вика „Лига на конференциите“ ќе биде трето по квалитет европско клупско натпреварување по Лигата на шампионите и Лига Европа, а ќе стартува од сезоната 2021/2022.

Форманото, согласно најавите, ќе биде сличен со оној од Лигата на шампионите, во групната фаза 32 екипи ќе бидат поделени во осум групи, а потоа се продолжува со елиминациска фаза од осминафинале па се до финале.

Се вчитува...