Уште еден проблем за Спалети: Се повреди играч што требаше да биде сигурен стартер против Македонија

ЕКИПА во Рим,

Никола Станикевски

Италијанската репрезентација ги продолжува подготовките за петочниот квалификациски дуел со Македонија во Рим, а денешниот тренинг донесе и нов проблем за селекторот на „аѕурите“, Лучијано Спалети.

Имено, одбранбената линија Батони – Ачерби – Дармијан – Димарко од Интер беше најавена како сигурна за старт на дуелот со Македонија, но Спалети е принуден да ги менува плановите откако Бастони се пожали на болка во мускулот и мораше предвреме да се упати кон соблекувалната.

Деталните прегледи ќе покажат колку време Бастони ќе отсуствува од терените, но речиси невозможно е тој да се појави во италијанскиот состав на мечот со нашата национална селекција.

Најголеми шанси за негов наследник во стартните единаесетмина му се даваат на Федерико Гати од Јувентус, акос е знае дека и Џорџо Скалвани од Аталанта, кој вообичаено добива шанса во одбраната, се мачи со повреда на грбот.

Покрај Бастони, денеска изолирано од остатокот од тимот тренираа Кеан од Јувентус и Кристанте од Рома, кои речиси сигурно нема да настапат в петок против Македонија.

Се вчитува...