Валверде му фрли мерак на Саул, клазулата е 150 милиони евра

Каталонскиот гигант Барселона доведе неколку значајни засилувања во средниот ред, пред се Фелипе Кутињо, Артуро Видал и Бразилецот Артур, но тренерот Ернесто Валверде има уште една засега неостварена желба. Тој го посакува на „Камп Ноу“, шпанскиот репрезентативец Саул.

Фудбалерот за врска на Атлетико Мадрид има договор со клубот до 2026 година, а неговата отштетна клаузула е 150 милиони евра. Но, и покрај тоа Барселона е подготвена да ја плати оваа огромна сума за да го доведе Саул во своите редови.

Покрај Саул, на списокот на желби на Валверде се наоѓа и младиот играч на Ајакс, Френки де Јонг. Тој би можел да пристигне на „Камп Ноу“ идното лето.

Се вчитува...