ВАР ништо не „гледа“: Што е пенал ако не ова?

Борусија Дортмунд славеше убедливо со 0-4 на гостувањето против Мајнц. Но, од дуелот се издвојува уште еден момент, а тоа е затајувањето на ВАР технологијата.

Тимот од Дортмунд очигледно беше оштетен за пенал. Марко Ројс уфрли една топка која со лизгачки старт старртуваше дефанзивецот на Мајнц, но ја блокираше со двете раце. За судиите немаше ништо спорно… Го превидоа тоа, а зачудувачки немаа помош ниту од ВАР системот. Само како потврда плус за оправданоста на критиките од страна на противниците на ВАР кои ги има се повеќе во светот.

Се вчитува...