Вардар дел од вториот шешир на ждребот за групите во ЛШ

Европската ракометна федерација ги објави шеширите за ждребот за новата сезона во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион Вардар се најде во вториот по квалитет шешир заедно со Алборг, Киелце и Порто.

Сепак, се уште е под знак прашалник учеството на Вардар во елитното натпреварување бидејќи акедонскиот шампион е под истрага на ЕХФ поради промената на името и неисполнетите обврски на минатото раковдство.

Вардар ќе мора да остави депозит од 1 000 000 евра во две рати. Првата до 13. јули и втората до 27. јули. Доколку не го направи тоа Вардар ќе го изгуби своето место во Лигата на шампионите, а на негово место ќе влезе словенечкиот Горење Велење.

Се вчитува...