Вест Хем во 90. минута избегна брука во Бачка Топола, АЕК загуби од Брајтон и заврши со Лига Европа (ВИДЕО)

Фудбалерите на Вест Хем, иако беа огромни фаворити на гостувањето против ТСЦ Бачка Топола, сепак се спасуваа од брука со гол во 90. минута за минимална победа од 0-1 во 5. коло од Групата А во Лигата на Европа.

Македонскиот напаѓач Мартин Мирчевски остана само на клупата за резервни фудбалери, не добивајќи шанса за настап кај ТСЦ.

 

Фрајбург, пак, во оваа група славеше убедливо со 5-0 против Олимпијакос. Вест Хем и Фрајбург продолжуваат понатаму од оваа група во Лигата на Европа со ист број бодови по пет меча.

Интересен натпревар одиграа АЕК и Брајтон во Атина во Групата Б. Гостите славеа со 0-1 со голот на Жоао Педро и со 10 бода си го осигураа пласманот понатаму, а АЕК повеќе нема шанси да биде барем во втор во групата.

Во Групата Д, Аталанта ремизираше со Спортинг Лисабон (1-1), додека Раков го изненади Грац Штурм и победи со 1-0.

Во Групата Ц, Спарта го победи Бетис со 1-0 и ги закомпликува работите на табелата. Сега Бетис има 9 бода, Ренџерс и Спарта по седум…

Се вчитува...