Арсенал повторно не победи, откако само ремизираше на гостувањето кај Стандард Лиеж со 2-2. Иако не стигнаа до победа „топчиите“ се пласираа во шеснаесетина финалето од Лигата на Европа, бидејќи за пласман им беше доволен дури и пораз од три гола разлика, а во нивна полза одеше и поразот на Ајнтрахт Франкфурт на домашен терен од Гимараеш со 2-3. Домаќините поведоа со головите на Бастиен во 47. и Амалах во 69. минута. Лаказет во 78. намали на 2-1, додека конечните 2-2 ги постави Сака во 81. минута што значеше дека Белгијците нема да дочекаат европска пролет.

Лацио загуби на гостувањето кај францускиот Рен со 2-0 и го заврши настапот во најмасовното европско фудбалско натпреварување. Стрелец за головите за Рен беше Гањон во 31. и 87. минута.