ВИДЕО: Мајсторскиот шут на Чурлинов со погоден дирек по кој следеше голот за триумф на Шалке 04

Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов одигра одличен натпревар за Шалке 04 во победата од 1-2 на гостувањето над Сандхаузен со која тимот од Гелзенкирхен го запоседна врвот во Цвајте и сега е на само една победа од официјализирање на враќањето во Бундеслигата.

А, Чурлинов беше еден од најзаслужните за трите бода на Шалке 04.

Токму по неговата акција и мајсторскиот шут во 71. минута Шалке 04 дојде до предност. Чурлинов го погоди дирекот од голот на домаќините, а одбиената топка во празната мрежа ја смести Тероде за водство од 0-1 во тие моменти. До крајот Тероде со уште еден свој гол во 91. минута ја донесе победата.

 

Се вчитува...