ВИДЕО: Вардар по пенали ја доби драмата во Прилеп – Илиќ е херој бранејќи го шутот на довчерашниот вардарец Петејчук

Вардар се пласираше во осминафиналето од Купот на Македонија откако во 1/16-финалната пресметка во дуелот на двата поранешни македонски шампиони, а сега второлигаши, славеше дури по изведувањето на пеналите со 5-6 против Победа во Прилеп.

Херој за црвено-црните е голманот Филип Илиќ кој во последната пенал-серија го одбрани ударот од белата точка на довчерашниот вардарец Анатолиј Петејчук.

Претходно натпреварот во регуларниот дел заврши со 1-1.

Најпрво Дејан Блажевски со „бомба“ во 54. минута донесе водство за Вардар од 0-1.

Но, домашните во последните секунди од средбата израмнија со погодокот на Филип Стомнароски.

Се вчитува...