Волфсбург обезбеди опстанок во Бундес-лигата

Волфсбург успеа да обезбеди опстанок во Бундес-лигата откако поранешниот првак на Германија во баражот беше поуспешен од Брауншвајг. По победата на првата средба на домашен терен од 1-0, тимот на Волфсбург повторно стигна до идентичен триумф, со што дојде до билет за натпреварување во елитното германско фудбалско друштво и за следната сезона.

Единствениот гол на натпреварот беше дело на Виеириња, кој со силен удар од работ на шеснаесетникот ја затресе мрежата, негов прв гол за Волфсбург по ноември 2015 година.

Се вчитува...