Вознијацки доби вајлд-карта за Австралија опен

Легендарната данска тенисерка, 33-годишната Каролина Вознијацки доби вајлд-карта од организаторите на Австралија опен за учество на овој турнир.

Покрај неа, покани за настап на првиот Грен слем идната година добија и Кимберли Бирел, Оливија Гадецки, Тејла Престон, Џејмс Дакцорт, Марк Полманс и Адам Волтон, сите од Австралија.

Последен пат Вознијацки беше на терен на 3. септември оваа година, во 4. коло на УС Опен. Тогаш загуби од Коко Гау ф од САД и беше елиминирана.

Отвореното првенство на Австралија во 2024 година ќе се одржи од 14 до 28 јануари во Мелбурн.

Се вчитува...