ВТОРА ЛИГА ИСТОК: Борец и Кит Го со убедливи триумфи

Лидерот Борец експресно се врати во победнички ритам откако загуби од Тиквеш во минатото коло. Велешкиот тим го декласира Детонит со 7-1.

Четири гола постигна Марко Ѓорѓиевски, а во листата на стрелците за Борец се запишаа и Симеон Христов, Роберт Коцев и Филип Петров. Единствениот погодок за Детонит беше дело на Стојан Тодоров.

Убедлив беше и Кит Го, кој со 4-0 ја совлада Каменица Саса. Сите четири гола беа постигнати во првото полувреме. Стрелци беа Зоран Андонов, Мартин Стојанов, Иван Настевски и Иван Колев.

Тиквеш победи минимално против Плачковица со 1-0, со голот на Иван Ивановски.

Кожув беше подобар од Партизан Обршани со 2-0. Емир Скендери и Цветан Чурлинов беа стрелци на головите.

ВТОРА ЛИГА ИСТОК – РЕЗУЛТАТИ (19. КОЛО)

КИТ – ГО – КАМЕНИЦА САСА 4-0

ТИКВЕШ – ПЛАЧКОВИЦА 1-0

БОРЕЦ – ДЕТОНИТ 7-1

КОЖУФ – ПАРТИЗАН ОБРШАНИ 2-0

УТРЕ: БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР НЕГОТИНО

Табела: Борец 49, Тиквеш 42, Кожуф 39, Брегалница 34 (-1), Кит Го 33, Детонит 17, Плачковица 16, Партизан Обршани 13, Вардар Неготино 11 (-1), Каменица Саса 10.

Се вчитува...