ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Кит Го го доби дербито со Кожуф, Саса го „шокираше“ Тиквеш

Во најинтересната пресметка од 22. коло во Втората лига – Исток, Кит Го во Пехчево славеше во дерби пресметка со 2-1 против Кожуф.

Уште во 8. минута од средбата Зоран Андонов со убав погодок донесе водство за домашните, а на 2-0 зголеми Иван Колев во 79. минута. Гостите успеаја единствено во 87. минута преку Димитар Иванов да постигнат почесен погодок.

Каменица Саса го шокираше Тиквеш, успевајќи да извлече реми (1-1) против фаворитот. Саса поведе со голот на Зоран Златкоски во 7. минута, а Дарко Илиевски во 91. минута го спаси Тиквеш од пораз.

Ѓорѓи Ѓорѓиев со два гола во првото полувреме, и Марко Ѓорѓиевски и Симеон Христов ја донесоа победата од 0-4 за Борец Велес на гостувањето против Вардар Неготино.