ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Лидерот Струга потклекна пред Велазерими, Скопје го реши Гостивар

Велазерими со пресврт во второто полувреме го доби дербито од 11. коло во Втората лига – Запад славејќи на гостувањето против лидерот Струга Трим Лум со 1-2.

Стружани водеа по првото полувреме со голот на Нијас Лена во 27. минута од средбата, но Велазерими со головите на Бакиевски во 66. минута и Мурат Адили во 79. минута дојде до пресврт и триумф.

Скопје славеше со 2-1 против Гостивар благодарение на погодоците на Виктор Димков во 64. минута и Милан Ристовски во 79. минута. Претходно Исмаили во 77. минута погоди за гостиварци.

Останатите три натпревари од денешното 11. коло завршија без постигнати погодок.

Натпреварите од Втората лига – Исток и овој викенд беа одложени поради настапот на аматерската репрезентација на Македонија на УЕФА Регионалниот куп во Северна Ирска. Дуелите од 10. коло во Втората лига – Исток ќе се играат во вторник (30. октомври).