Второ злато за Хасан, најдобра и на 10.000 метри

Сифан Хасан освои злато на Олимпијадата во трката на 10.000 метри. Холанѓанката истрча 10 километри за 29:55,33 минути.

Второто место припадна на Калкидан Гезахене од Бахреин, додека бронзата ја зема Летесенбет Гидеј од Етиопија. Водечката група, која се состоеше од точно три освојувачи на олимписки медали, се истакна рано. Сифан, Калкидан и Летесенбет беа повеќе од 10 секунди побрзи од другите учесници.

Хасан и Гидеј на крајот го зголемија темпото, таа потоа и се закани на Гезахењ, но не успеа да го загрози златниот медалист. Меѓутоа, натпреварувачката од Бахреин на својата земја и го донесе првиот медал од Игрите во Токио.

Одличната спортистка родена во Етиопија со тоа го заврши одличниот настап на Игрите во Токио. Таа го искомбинира златото на 10.000 метри со златото на 5.000 метри и среброто на 1.500 метри.

 

 

 

 

Се вчитува...

buy windows 11 pro test ediyorum