За Елмас само 10 минути, Лајпциг и Борусија Д. ја продолжуваат жестоката битка за место во ЛШ (ВИДЕО)

Лајпциг и Борусија Дортмунд ја продолжуваат жестоката битка за четвртата позиција во Бундеслигата која обезбедува учество во Лигата на шампионите следната сезона. Во 29. коло од шампионатот и Лајпциг и Борусија Дортмунд запишаа значајни победи.

Лајпциг на домашен терен триумфираше со 3-0 против Волфсбург во натпревар во кој македонскиот репрезентативец Елиф Елмас повторно, како и на претходните дуели, одигра едвај десеттина минути вклучувајќи го и судиското продолжение.

Лајпциг до победата дојде со головите на Олмо во 13. минута, Шешко во 68. минута и Опенда во 82. минута. Елмас во игра влезе во 86. минута на местото на стрелецот Опенда.

Борусија Дортмунд, пак, со 1-2 победи на гостувањето против Менхенгладбах. Се на дуелот беше решено во првото полувреме. Сабицер во 22. и во 28. минута донесе 0-2 за Дортмунд, а домашните погодија преку Вобер во 36. минута.

Баерн Минхен го победи Келн со головите на Герего во 65. минута и Милер во 92. минута.

БУНДЕСЛИГА – 29. КОЛО
Менхенгладбах – Борусија Д. 1-2
Лајпциг – Волфсбург 3-0
Баерн Минхен – Келн 2-0
Бохум – Хајнденхајм 1-1
Мајнц – Хофенхајм 4-1

Се вчитува...