Забележете ги датумите – Најважните спортски настани во 2022 година

По катастрофалната 2020 година во која поради пандемијата голем дел од спортските настани беа откажани, иако со многу протоколи, правила и рестрикции спорт во 2021 сепак имаше. 2022 се очекува да биде уште поневеројатна од оваа 2021 во која се одржаа доста настани кои беа одложени, од претходната, пандемиската 2020 година.

Најважен настан во следната година ќе биде Светското фудбалско првенство во Катар во месец ноември, нешто за што повеќе од кога било сонува и Македонија. Иако Италија и веројатно подоцна Португалија изгледаат како непремостливи пречки, сепак треба да се сонува додека се може.

Од друга страна на стартот на годината, во февруари ќе ги имаме и Зимските олимписки игри во Пекинг, како второ најголемо спортско натпреварување во 2022 година.

ЈАНУАРИ 

28.12-06.01 Новогодишна турнеја четири скокалници (Германија/Австрија)

2-14 Рели Дакар (С. Арабија)

13-30 Европско првенство ракомет (Унгарија/Словачка)

17-30 Австралија опен (Австралија)

09.01 – 06.02 Африкански куп на нации (Камерун)

19.01 – 06.02 Европско првенство футсал (Холандија)

ФЕВРУАРИ 

3-12 Светско клупско фудбалско првенство (Обединети арапски емирати)

4-20 Зимски олимписки игри (Пекинг)

13. Супербоул (Лос Анџелес)

8-21 Австралија опен (Мелбурн)

18-20 НБА ол-стар викенд (Кливленд)

9-21 Светско првенство во бијатлон (Поклјука)

24.2-7.3 Светско првенство во нордиски спортови (Оберсдорф)

МАРТ 

18-20 Светско првенство атлетика во сала (Белград)

24. Италија – Македонија бараж за пласман на СП Катар 2022 (Палермо)

АПРИЛ 

16. Старт на плеј-оф НБА лига (САД)

16.04-02.05 Светско првенство снукер (Шефилд)

МАЈ 

11-15 Европско првенство карате (Истанбул)

13-29 Светско првенство пливање (Фукуока)

13-29 Светско првенство хокеј (Финска)

19-22 Европско првенство Таеквондо (/)

6-29 Џиро д’Италија (Италија)

18 – Финале Лига на Европа (Севилја)

25 – Финале Лига на Конференција (Тирана)

28 – Финале Лига на шампиони (Санкт Петерсбург)

29.5.-1.6 Ролан Гарос (Париз)

… – Евролига Ф4 (Берлин)

ЈУНИ 

18-19 Лига на шампиони ракомет Ф4 (Келн)

27.6-10.7 Вимблдон (Лондон)

ЈУЛИ 

1-24 Тур де Франс (Франција)

15-24 Светско првенство атлетика (Јуџин)

АВГУСТ 

26.8-11.9 Светско првенство одбојка (Русија)

27.08- 10.9 Европско првенство ватерполо (Хрватска)

29.8-11.9 УС опен (Њујорк)

19.08-11.09 Ла Вуелта (Шпанија)

СЕПТЕМВРИ 

1-18 Европско првенство кошарка (Чешка/Грузија/Германија/Италија)

22.09-01.10 Светско првенство кошарка жени (Австралија)

23.09-15.10 Светско првенство одбојка жени (Холандија/Полска)

ОКТОМВРИ 

26 – МЛБ Светска серија (САД)

НОЕМВРИ 

04-20 Европско првенство ракомет жени (Македонија, Црна Гора, Словенија)

21.11 – 18.12 Светско првенство фудбал (Катар)

 

Се вчитува...