Боатенг најде нов клуб, се сели во Франција

Заборавениот Жером Боатенг ќе го засили Лион во последниот ден од преодниот рок. Откако Лион одлучи да го суспендира капитенот Марсел, па клубот мораше да тргне во офанзива и денеска постигна договор. Боатенг немаше многу понуди, но Лион денеска излезе како најконкретен, по што беше потпишан договор за двогодишна соработбка.

Боатенг е слободен играч откако неговиот договор со Баерн Минхен истече летово во јуни, па беше очекувано дека Жером ќе бара нова дестинација. Тој се надеваше на преселба во Премиер-лигата, но откако изостана посериозна понуда од Англија на крајот сепак се реши кариерата да ја продолжи во францускиот шампионат.

Германецот има 33 години и повеќе од сигурно е дека има уште две-три сезони да игра на високо ниво, а интересен ќе биде неговиот дуел со Лео Меси и ПСЖ, по нивната претходна пресметка кога Аргентинецот буквално го патосираше германскиот дефанзивец пред да ја затресе мрежата на Баерн.

Се вчитува...