Жестока казна за фудбалерот што намерно оттурна противнички тренер во Бундес-лигата

Капитенот на Ајнтрахт Франкфурт, Давид Брахам, доби жестока казна за неспортскиот потег кога го оттутна тренерот на Фрајбург, Кристијан Страјх, на аут – линијата, во последните моменти од мечот. Тој ќе паузира седум недели и ќе мора да плати парична казна од 25.000 евра. Ова значи дека Абрахам нема да може да игра за Ајнтрахт Франкфурт на шест меча од Бундес-лигата, против Волфсбург, Мајнц, Херта, Шалке, Келн и против Падерборн.

Абрахам направи скандалозен потег откако ги загуби нервите во судиското надополнување и трчајќи по топката за побрзо да изведе аут, намерно го удри тренерот Кристијан Страјх.

 

Се вчитува...