Жикица Тасевски поднесе неотповиклива оставка во Работнички

По поразот (0-2) од Вардар, досегашниот тренер на Работнички, Жикица Тасевски, поднесе неотповиклива оставка на функцијата шеф на стручниот штаб. Тој понесе одговорност за слабите резултати на тимот во пролетниот дел од сезоната.

„Поднесов неотповиклива оставка поради за мене неприфатливата ситуација во која се наоѓа мојот клуб. Работев, посветено, искрено секогаш подготвен за стручна анализа и одговорност за сопствените дела. Резултатски не бевме најдобри тоа треба да го признаеме, а кој го познава денешниот фудбалски поредок тоа секако ќе го разбере. Сакам да се заблагодарам на претседателот Драган Поповски и на директорот Иван Поповски за довербата и условите за работа кои ни беа овозможени. Им посакувам на сите во клубот многу среќа во продолжението на првенството. Ќе бидам најсреќен ако моето заминување биде пресвртница кон нови успеси достојни за клуб каков што е Работнички!“, изјави Жикица Тасевски за официјалниот сајт на ФК Работнички.

Се вчитува...