Златан е златен за Јунајтед: „Ѓаволите“ го освоија ЕФЛ Купот на Англија

Манчестер јунајтед е освојувач на ЕФЛ Купот на Англија откако во финалето на „Вембли“ го совлада Саутемптон со 3-2. Во возбудлив дуел, Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ беше херој на финалната пресметка, постигнувајќи го победничкиот погодок во 87.минута. Тој со удар со глава по центрашутот од десната страна, ја закова топката во противничката мрежа, за прв трофеј со „црвените ѓаволи“ по доаѓањето ова лето. Тоа е прв пехар и за Жозе Мурињо на клупата на Манчестер јунајтед во Англија.

Ибрахимовиќ беше стрелец и на првиот гол за Јунајтед на овој меч, а на 2-0 зголеми Лингард во 38.минута.

Габијадини намали на 2-1 пред самиот крај на првото полувреме, а истиот фудбалер израмни во 49.минута. Но, Ибракадабра го постигна победничкиот погодок во 87.минута за триумф на Манчестер јунајтед во ЕФЛ Купот на Англија.