ЗОИ: Француската двојка ја освои планетата, неверојатен танц за прво злато (ВИДЕО)

Француската двојка Габриела Пападакис и Жил Сизерон освоија златен медал во дисциплината „слободен танц“ во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Тие освоија вкупно 226,98 поени што е светски рекорд. Најдобри беа по првиот задолжителен дел од програмата, а предноста само ја зголемија по слободната програма.

Одличната двојка е првпат на олимпискиот трон. Пред четири години тие го освоиле второто место во Пјонгјанг. Инаку, во својата кариера досега имаат четири светски титули.

На второто место завршија Русинките Викторија Синицина и Никита Кацалапов. Нивниот слободен настап донесе 131,66 поени или вкупно 220,51.

 

 

 

Се вчитува...