Барселона има нов конкурент за потписот на Кутињо: Јувентус атакува со „луди“ 175 милиони евра - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Барселона има нов конкурент за потписот на Кутињо: Јувентус атакува со „луди“ 175 милиони евра

Барселона има нов конкурент за потписот на Кутињо: Јувентус атакува со „луди“ 175 милиони евра

Италијанскиот првак Јувентус е подготвен да конкурира на Барселона и ПСЖ за потписот на ѕвездата на Ливерпул, Филипе Кутињо. Шпанскиот медиум „Дон балон“ шпекулира дека Јуве ќе издвои неверојатни 175 милиони евра, што изнесува повеќе од понудата (130 милиони евра) која Ливерпул ја одби од каталонскиот гигант во летниот преоден рок.

25-годишниот репрезентативец на Бразил нема откупна клаузула, што е голем проблем за Барса, иако имаат финансиска моќ да се „борат“ со најтрофејниот италијански клуб, додека рамномерна понуда од Париз е малку очекуван потег, откако со рекордниот трасфер на Нејмар „светците“ се во проблеми со финансискиот фер-плеј. Последниот збор за услугите на Кутињо (доколку воопшто се одлучат да го продадат) го има тимот од „Енфилд“.

Наводно раководството на Јувентус ќе чека дури до следното лето за да испрати официјална понуда, знаејќи дека Кутињо нема да биде достапен за нокаут фазата во Лигата на шампиони при евентуален трансфер зимскиот преоден рок.

 

 

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.