Челси и Јунајтед во трка за Лоренцо Пелегрини - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Челси и Јунајтед во трка за Лоренцо Пелегрини

Челси и Јунајтед во трка за Лоренцо Пелегрини

Англиските гиганти Челси и Манчестер јунајтед се сериозно заинтересирани за новата ѕвезда на Рома, Лоренцо Пелегрини. Младиот, 21-годишен играч за врска блесна во редовите на „волчицата“ по доаѓањето од Сасуоло, а тоа веднаш го воочија и Антонио Конте и Жозе Мурињо. Ќе се обидат да го искористат фактот дека Пелегрини има отштетна клаузула од само 25 милиони евра, што секако можат да ја платат без проблем за ангажман на талентиран фудбалер.

Челси во моментот е можеби и поблиску до Пелегрини поради италијанските релации на менаџерот Антонио Конте, но и Жозе Мурињо издаде ‘наредба’ до раководството на клубот да се потруди да го доведе на „Олд трафорд“.

Пелегрини е дете на Рома, кој беше испратен на докажување во Сасуоло, а ова лето се врати во римскиот клуб. Прашање е дали англиските гиганти ќе можат да го убедат веднаш повторно да го напушти „Олимпико“ и да замине во Премиер – лигата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.