Девојките не се повеќе „топовско месо“: Австријките не „скршија“ во финишот... (ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Девојките не се повеќе „топовско месо“: Австријките не „скршија“ во финишот… (ВИДЕО)

Девојките не се повеќе „топовско месо“: Австријките не „скршија“ во финишот… (ВИДЕО)

Младата женска репрезентација на Македонија за фудбалерки до 19 години нема никакви шанси за минување на квалификациската група за пласман на ЕП, но од квалификациите во Австрија се издвои фактот дека по годините пауза и повторно враќање во квалификацискиот циклус македонските девојки не се повеќе така лесно „топовско месо“ за европските селекции.

Во вториот натпревар од квалификациската група, Македонија загуби од Австрија со 2-0, и тоа откако домашните фаворитки не „урнаа“ во самиот финиш од средбата со головите на Шарнбок во 80. минута од средбата, и Брунталер во 92. минута.


Претходно, македонските девојки загубија со 5-1 од Белгија. Во последниот натпревар од квалификациите, во понеделник играме против Хрватска, која исто така досега има два порази од Белгија (0-7) и од Австрија (0-4).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.