Две опции за Милан: Анчелоти или Конте за смена на Монтела - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Две опции за Милан: Анчелоти или Конте за смена на Монтела

Две опции за Милан: Анчелоти или Конте за смена на Монтела

Раководството на Милан веќе разгледува неколку опции за смена на нивниот тренер, Винченцо Монтела. Иако при првите шпекулации за нов предводник се спомнуваше Валтер Мацари, сепак јасно е дека „росонерите“ пред се ќе се обидат да ангажираат тренер со побогата кариера.

Прв избор е Карло Анчелоти, кој како тренер и играч освојуваше се можно со Милан, па сега одборот ќе се обиде повторно да го врати на кормилото. Втората опција е Антонио Конте, менаџерот на Челси и вечната желба на раководстовто на Интер. И двајцата поседуваат искуство и знаење кое би било клучен фактор за Милан повторно да конкурира во италијанското првенство, и пред се да се врати во Лигата на шампиони.

Монтела има се помалку време за да ги поправи грешките. По поразот од 2-0 против Сампдорија минатиов викенд, столчето се „ниша“ на италијанскиот стратег, бидејќи поразот е веќе втор во првенството по само шест кола.

Следните пет средби во Серија А ќе бидат пресудни за Монтела и Милан, бидејќи им претстојат три дерби натпревари против Рома, Интер и Јувентус, а меѓу тие пресметки шанса за изненадување ќе чекаат Џеноа и Киево.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.