Еурофарм мотивиран, но Вардар ги однесе бодовите од Битола - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/10/2017 21:31
Фудбал
19/10/2017 21:09
Фудбал
19/10/2017 20:54
Фудбал
19/10/2017 20:50

Еурофарм мотивиран, но Вардар ги однесе бодовите од Битола

Еурофарм мотивиран, но Вардар ги однесе бодовите од Битола

Ракометарите на Вардар на гостувањето во Битола го победија Еурофарм Работник со 19-24  во заостанатиот натпревар од суперлигашкиот плеј-оф. Домашниот тим влезе мотивирано во дуелот со актуелниот шампион и глаен фавориот за титулата. „Црвено-црните“ на овој натпревар настапија без неколку стандардни првотимци, во составот ги немаше Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Данил Шушкарев, Вуко Борозан и Рожерио Фереира, но ни тоа не беше пречка за Вардар да ја запише првата победа во плеј-офот, по стартниот пораз од Металург.

eurofarm - vardar 2

Во првото полувреме Еурофарм Работник успеваше да држи чекор со посилниот противник и на одмор замина со само два гола негатива (12-14). Но, во вториот дел, вардарци го засилија темпото. Уште на стартот направија разлика и ја обезбедија победата со конечните 19-24.

eurofarm - vardar 3

Иван Чупиќ со седум гола беше прв стрелец во составот на Вардар. Кај Еурофарм Работик најефикасен беше Лазо Мајнов со шест гола, а забалежителен настап имаше и голманот Градимир Чаневски со 14 одбрани.

eurofarm - vardar 1

Во двојното гостување во Битола, утре Вардар ќе го одигра и дуелот со Пелистер, а во петок ги очекува средбата со Охрид. Згуснатиот распоред во домашниот плеј-оф е поради настапот на вардарци на Ф4 турнирот во регионалната СЕХА лига на кој црвено-црните викенодв ја освоија третата шампионска титула и претстојниот настап во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.