Фени недораснат противник за „соколите“ (83-61) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Фени недораснат противник за „соколите“ (83-61)

Фени недораснат противник за „соколите“ (83-61)

Кошаркарите на Карпош соколи сосема очекувано стигнаа до својата петта победа во Суперлигата на Македонија, славејќи во 7. коло на домашен терен против Фени Индустри со 83-61 (19-17,27-9,21-16,16-19).

Гостите од кавадарци на домашните успеаја да му парираат единствено во првата четвртина, но за нив огромен пех беше повредата на еден од најдобрите кошаркари, Матија Чешковиќ кој се повреди уште во 1. минута од натпреварот. Хендикепот за Фени беше очигледен низ текот на целиот дуел, па „соколите“ стигнаа до заслужена победа од 22 поени разлика.

sokoli

Клучната разлика за победа се случи во втората четвртина која домашните ја добија со 18 поени разлика (27-9). Потоа се беше само рутина за триумф на Карпош Соколи.

sokoli so feni 3

Најефикасен во победничкиот состав беше Пери со 17 поени, додека Лабовиќ запиша 15 поени. Трајковски мечот го заврши со 13 постигнати поени. Во гостинскиот состав предводеа Стајиќ и Џекиќ со по 11 поени, додека Николовски запиша 8 поени и 10 скока.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.