Ѓоковиќ за Ролан Гарос без Федерер: Многу паметно! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52
Коментари
20/11/2017 12:12

Ѓоковиќ за Ролан Гарос без Федерер: Многу паметно!

Ѓоковиќ за Ролан Гарос без Федерер: Многу паметно!

Вториот светски тенисер Новак Ѓоковиќ вели дека неговиот голем ривал Роџер Федерер секогаш паметни ги носи одлуките околу своите учества на турнирите, потенцирајќи дека точно знае што прави.

Рекордерот по бројот на освоени Грандслем титули одлучи комплетно да ја пропушти сезоната турнири на песок, па и втора едноподруго година ќе го нема на Ролан Гарос.

„Знаете, тој е секогаш мудар кога треба да се донесе одлука… Секако знае што прави. Свесен е дека шансите за трофеи му се далеку поголеми на брзи подлоги, и затоа не сум премногу изненаден што ја прескокнува Франција“ – вели Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер во моментов настапува на АТП турнирот во Рим, денеска рутински пласирајќи се во четвртфиналето на Мастерсот со победата од 6-4,6-4 против Шпанецот Роберто Баутиста.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.