Ѓорческа во четвртфиналето на турнирот во Киасо - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Ѓорческа во четвртфиналето на турнирот во Киасо

Ѓорческа во четвртфиналето на турнирот во Киасо

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучерсот вреден 25.000 долари во Киасо, Швајцарија.

Ѓорческа во второто коло денеска убедливо славеше против 20-годишната домашна тенисерка Клара Грим победувајќи со 6-2,6-3. Во четвртфиналето ја очекува пресметка со Катинка Вон Дихман од Лихтенштајн.

Денеска македонската тенисерка, заедно со својата партнерка Александрина Најденова, како први носителки, ќе играат и во четвртфиналето во двојки против швајцарската двојка Ин-Албон/ Кенел.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.