Кокшаров: Станувам селектор, но и останувам во Вардар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Кокшаров: Станувам селектор, но и останувам во Вардар

Кокшаров: Станувам селектор, но и останувам во Вардар

Едуард Кокшаров ја доби довербата на Руската Ракометна Федерација да го наследи Дмитри Торгованов на селекторската функција во оваа национална селекција. Русинот е горд на укажаната чест, но исто така и јасно стави до знаење дека селекторската функција нема да значи и негово заминување од Вардар, клубот каде Кокшаров е спортски директор.

Продолжувам со работата во Вардар. Разговаравме на оваа тема и можам да кажам дека нема пречка – да работам во Вардар и да бидам селектор на Русија“ – изјави Кокшаров.

Русинот покрај функцијата спортски директор го водеше женскиот тим на Вардар, директно раководејќи со тактиката на Ф4 турнирот во Будимпешта каде на „хартија“ за тренер важеше Ирина Дибирова.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.