Кошаркарките поразени од Јапонија (79-91) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Кошаркарките поразени од Јапонија (79-91)

Кошаркарките поразени од Јапонија (79-91)

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија загуби од Јапонија (79-91) во вториот меч од меѓународниот турнир што се одржува во Скопје. Јапонките се реално први фаворитки на турнирот според својот квалитет, па може да се каже дека избраничките на селекторот Марјан Лазовски одиграа во рамките на своето ниво. По вчерашниот триумф над Бугарките, вечерва македонските кошаркарки сепак не можеа да направат уште поголемо изнедување.

Јапонија ја доби првата четвртина со 25-20, а на полувреме замина со осум поени предност (47-39). По третиот период разликата веќе беше двоцифрена, што успеаја да ја задржат до самиот крај.

Криси Гивенс со 32 постигнати поени беше најдобра поединка во селекцијата на Македонија, а Јелена Антиќ и Нена Трајчевска постигнаа по 15 поени. Кај Јапонките, Моеко Нагаока и Јуки Мијазава постигнаа по 21 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.