Кумановци поразени од Академик бултекс во БИБЛ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Кумановци поразени од Академик бултекс во БИБЛ

Кумановци поразени од Академик бултекс во БИБЛ

Кошаркарите на Куманово го претрпеа вториот пораз во БИБЛ оваа сезона, откако на домашен терен, по продолжение, загубија од бугарскиот тим Академик бултекс со 86-90. Во драматична завршница, кумановци успеаја да се изборат за продолжение со поените на Караџовски (79-79) иако губеа во поголемиот дел од регуларниот тек од натпреварот. Во дополнителните пет минути исто така беше неизвесно.

Но, Академик имаше повеќе сили и поголема концентрација и дополнителниот период го доби со 7-11.

Димитар Караџовски со 23 поени беше најефикасен во составот на Куманово, а Јаневски уфрли 18. Кај гостите, најрасположен за игра беше Мартин Дурчев со 28 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.