Леброн во „војна“ со Трамп: „Белата куќа“ беше чест за сите спортисти пред да дојдеш ти - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Леброн во „војна“ со Трамп: „Белата куќа“ беше чест за сите спортисти пред да дојдеш ти

Леброн во „војна“ со Трамп: „Белата куќа“ беше чест за сите спортисти пред да дојдеш ти

Леброн Џејмс влезе во конфликт со претседателот на САД, Доналд Трамп, откако тој ја откажа посетата на Голден стејт вориорс на „Белата куќа“ бидејќи најдобриот играч на „воините“, Стеф Кари, не сакал да присуствува на оваа свеченост. Посетите на „Белата куќа“ се традиција за шампионските тимови во сите врвни спортови во САД, но по изборот на Трамп за претседател се поголем е бројот на спортисти кои не сакаат да бидат дел од оваа свеченост.

Посетата на Белата куќа се смета за голема чест за шампионскиот тим. Стеф Кари се двоуми, па затоа мојата понуда е повлечена“ – напиша Трамп на својот твитер-профил.

Ваквит коментар на првиот човек на САД предизвика бурни реакции во кошаркарската јавност, а најгласен беше Леброн Џејмс.

Стеф Кари веќе рече дека не оди, така што не можеш да ја повлечеш поканата за некој што не сака да ти дојде. Посетите на Белата куќа беа голема чест додека ти не се појави“ – порача „Кралот Џејмс“

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.