Марадона ќе биде Спортски амбасадор на ФИФА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
24/09/2017 18:22
Фудбал
24/09/2017 17:34
Фудбал
24/09/2017 15:20
Фудбал
24/09/2017 15:23

Марадона ќе биде Спортски амбасадор на ФИФА

Марадона ќе биде Спортски амбасадор на ФИФА

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона ќе биде една од новите перјаници на ФИФА и ќе почне да работи како промотер на фудбалската игра во светот. Тој ќе биде ‘Спортски амбасадор’ на Светската куќа на фудбалот и ќе има задача да патува и да го промовира фудбалот. Марадона воодушевено ја објави веста и на својот профил на Фејсбук.

„Сега е официјално. Конечно ја исполнив мојата животна желба, да работам за чиста и транспарентна ФИФА, со луѓе кои навистина го сакаат фудбалот. Сакам да им се заблагодарам на тие што ми дадоа доверба за овој нов предизвик“, изјави Диего Марадона.

Аргентинскиот фудбалски ас беше еден од најголемите критичари на Сеп Блатер и корупцијата што владееше во ФИФА во неговиот период, а сега е близок соработник на новиот претседател, Џани Инфантино.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.