Марсело ќе остане „крал“ до 2022 година - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
19/09/2017 18:29
Фудбал
19/09/2017 12:25
Фудбал
19/09/2017 11:51
Фудбал
19/09/2017 11:20

Марсело ќе остане „крал“ до 2022 година

Марсело ќе остане „крал“ до 2022 година

Бразилскиот интернационалец Марсело го продолжи договорот со Реал Мадрид до 2022 година. Тој ја прифати понудата на клубот за продолжување на соработката за дополнителни две години, со оглед дека претходниот договор имаше важност до 2020. Марсело е еден од клучните играчи во „кралскиот клуб“ речиси цела деценија и тренерот Зинедин Зидан и раководството на клубот сакаат да го осигураат неговото останување на подолг период.

Марсело со новиот договор ќе добие и зголемување на годишната плата, а најверојатно и зголемена откупна клаузула. Претходно, Реал Мадрид го обнови договорот и со Карим Бензема, а истото се очекува да го стори и Иско.

Марсело денеска ја доби и казната поради црвениот картон во Ла Лига против Леванте. Тој ќе мора да одмори принудно на два натпревари, и ќе ги пропушти дуелите против Реал Сосиедад и против Бетис.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.