Нант го победи ПСЖ, прва „француска“ титула за Лазаров - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Нант го победи ПСЖ, прва „француска“ титула за Лазаров

Нант го победи ПСЖ, прва „француска“ титула за Лазаров

Кире Лазаров со екипата на Нант стигна до првиот трофеј во новата сезона. Нант го освои францускиот „Трофеј на шампионите“ ,по големата победа во финалето против ПСЖ со 32-26. Новиот клуб на Лазаров во два дена славеше две победи против двете водечки екипи во Франција. Во полуфиналето падна Монпелје, а потоа во финалето, Нант го надигра и силниот ПСЖ и амбициозно стартуваше во новата сезона.

Во победата на Нант за првата титула, Лазаров постигна четири гола од седум обиди, сите во второто полувреме. Најефикасни во составот на Нант беа Ниукас и Клер со по пет гола, но јунак на финалето дефинитивно беше голманот Сирил Думулин со 20 одбрани. На спротивната страна, голманите на ПСЖ немаа свој ден, Тиери Омејер запиша осум, а Родриго Коралес само една одбрана, додека во нападот лидер беше младиот француски репрезентативец, Недим Ремили со седум гола.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.