Нов „трипл-дабл“ на Харден, Детроит славеше со инфаркт завршница - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Нов „трипл-дабл“ на Харден, Детроит славеше со инфаркт завршница

Нов „трипл-дабл“ на Харден, Детроит славеше со инфаркт завршница

Хјустон без проблеми реди победи во НБА лигата кога Џејмс Харден е разигран. „Брадата“ одново блесна на уште еден натпревар од оваа сезона, овој пат против Торонто со 1212-129. Харден оствари нов трипл-дабл ефект од 40 поени, 11 скокови и 10 асистенции. Во новиот триумф му помогна и Харел со 28 поени, Гордон со 19 и Ариза со 17 поени.

Се чинеше како сè да е готово помеѓу Портланд и Детроит откако домаќините имаа два поени предност до десеттата секунда на истекот на продолжението. Колдвел Поуп не сакаше да се помири со тоа, ризикуваше да се извлече зад линијата за три поени и успеа во намерата. Од 122-124 на семафорот стоеше 125-124 и нова победа за Детроит. Реџи Џексон со 31 поен и Андре Друмонд со 28 поени и 14 скокови беа најефикасни на синоќешниот натпревар додека Поуп уфрли 26 поени.


Резултати:

Мемфис – Јута 88-79
Феник – Кливленд 116-120
Сакраменто – Голден стејт 106-117
ЛА Лејкерс – Орландо 111-95

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.