Пораз на ракометарките на првиот меч во Турција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Пораз на ракометарките на првиот меч во Турција

Пораз на ракометарките на првиот меч во Турција

Женската ракометна репрезентација на Македонија претрпе пораз од селекцијата на Турција (30-26), на првиот меч од турнирот што се игра во оваа земја. Турските ракометарки беа подобри во текот на целиот меч, на полувреме водеа со 15-12, за на крајот да триумфираат со конечни четири гола разлика.

„Црвено-жолтите“ утре ќе ги одмерат силите со Б-селекцијата на домаќинот на овој турнир, додека в недела ќе се сретнат и со селекцијата на Италија.

Овие натпревари се дел од подготовките за квалификациите за ЕП 2018 година во Франција. Нашата национална селекција ќе го отвори квалификацискиот циклус со натпревар против Шведска, на гостински терен во Лунд на 28 септември, додека на 1 октомври Македонија во СРЦ „Кале” во Скопје ќе ја пречека селекцијата на Србија.

Во нашата квалификациска група уште се наоѓа и селекцијата на Фарски Острови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.