Претседателот на Сион доби 14 меча суспензија за нападот врз телевизискиот водител - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Претседателот на Сион доби 14 меча суспензија за нападот врз телевизискиот водител

Претседателот на Сион доби 14 меча суспензија за нападот врз телевизискиот водител

Претседателот на фудбалскиот клуб Сион, Кристијан Константин доби 14 натпревари суспензија поради физичкиот напад врз поранешниот тренер Ролф Фрингер, кој сега работи како телевизиски водител. Инцидентот се случи на 21. септември, во пресрет на мечот помеѓу Сион и Лугано во рамки од швајцарската Прва лига.

Константин има забранет влез на секакви фудбалски настани, а ќе мора да плати и парична казна од 100.000 швајцарски франци, откако беше фатен со камера како го удира Фрингер.

Фрингер потоа истакна дека 60-годишниот Константин го удрил неколку пати пред камерата да го сними моментот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.